Jóga v dětském domově Jana Masaryka

Jana Masaryka 16, Praha 2

V létě roku 2017 jsme přes charitativní spolek Karma Srdcem oslovili všechny dětské domovy v Praze s nabídkou cvičit pro děti jógu. Víme, že dětským domovům se dostává mnoho materiální péče, ale když dospělý jedinec domov opouští, z materiálna si moc neodnese.

Myšlenka byla děti obdarovat smysluplnou cestou jógy a pochopení, která by jim byla nápomocná v průběhu jejich života. Jóga jako silný terapeutický prostředek může pomoci opírat sebejistotu, která je u dětí z problematických rodin, narušená, o sebe sama a svůj vnitřní svět, když je ten vnější nestálý.

Jediný DD projevil opravdový zájmem, a ten byl našemu srdci nejbližší. Dětský domov se školou na Praze 2 má tedy od září roku 2017 vedené lekce jógy financované charitativním spolkem Karma Srdcem. Hanka s Tomášem, lektoři studia Karma Yoga, se zde každý týden střídají. Cvičí se v pondělí odpoledne v 15 hodin.

Tento dětský domov nabízí zázemí především dětem adolescentního věku. Bylo tedy jasné, že lekce musí být dynamické  a lektor si „puberťáky“ také musí umět získat na svou stranu. Pochopením a empatií. V jógovém světě víme, že jóga není jen cvičení na podložce, ale i velký kus porozumění jak sobě sama, tak i světu kolem nás. Možná v momentu porozumění tápe mladý člověk nejvíc – a děti se složitou sociální situací ještě více.

veronika-circle.png

„Pravdou je, že cvičit jógu v dětském domově není lehký úkol. Děti, jejichž domácí zázemí je ve znamení nestability, neumí a nemohou docenit, co všechno by jim jóga mohla nabídnout. Půlka z nich ohrnovala nos a tvářila se kysele, cvičit nechtěla. Když jsem se přišla mrknout na lekci, bylo mi to líto. Ale pak jsme viděla nadšení v očích Petra. Hned mi ukazoval pokročilejší pozice a pochlubil se i stojem na hlavě. Naty se nenechala zahanbit  hnedka mi ukázala svoje provedení stoje na hlavě. Pozorovala jsem děti při úvodním dechovém cvičení a úplně se změnily. Zjemnily se, zklidnily. Z vytěkaných puberťáků zde najednou byly milé bytosti, které se radovaly z dalších jógových pozic. Možná nedokáží docenit vše, co jim jóga dává. Ale možná, až se ocitnou v těžké životní situaci, v životě vzhůru nohama, budou schopni v klidu dýchat, nepanikařit a vše zvládnou o  něco lépe. A to nám za to stojí.“

– Veronika Carmanová, předsedkyně spolku